img_1409

Helteisenä heinäkuun päivänä kokoontuivat kaikki kynnelle kyenneet Spelin jäsenet Lievestuoreelle Nokkakiven Huvipuistoon, joka on jäsenemme Lauri Vartiaisen yhden miehen unelma.

img_1411

 

Pakollisten tervetuloseremonioiden jälkeen (valtuuskuntamme lahjoittaa puiston isännälle, Lauri Vartiaiselle ison laatikollisen popcornin jyviä) siirryimme testaamaan huvipuiston laitteita.

 

img_1412

 

Tässä huvipuiston johtaja ja perustaja, Lauri Vartiainen poseeraa jyvälaatikon kanssa.

 

img_1451

 

 

Henkkaa maailmanpyörä vähän pelotti. Onneksi Henkka sai pidettyä monicolorit sisällään, ettei Otson tarvinnut väistellä yläkerran antimia. Antti virittelee kuvassa kameraa, jotta saadaan kuvaa maailmanpyöräperspektiivistä.

 

 

img_1453

 

Näkymä huvipuistosta maailmanpyörän huipulta.

 

round_up

 

Round Up pani jalat vispaamaan vähän jokaisella. Ihan heti en ole menossa uudelle kierrokselle.

 

img_1424

 

Lukuisten laitteiden jälkeen oli vuorossa sirkus- ja peliautomaattimuseo, jossa olisi vierähtänyt pidempikin aika Lauri Vartiaisen asiantuntevan opastuksen johdolla.Yllättäen herrat kokoontuivat pajatson äärelle...

 

img_1436

 

Museon mieleenpainuvin laite oli paineilmalla toimiva tykki, josta ajoittain tuli vain kuumaa ilmaa ja pullanmuruja. Liekö sama edessä itselläkin.

img_1466

 

Saavuttuamme illanviettopaikkaamme erään jäsenemme mökille piti auto pysäköidä mittaripaikalle. Harmi ettei sopivia kolikoita (DM) löytynyt taskunpohjilta. Onneksi ei myöskään lappuliisat hyökänneet. Illalliseksi kokkasimme tuoreita savumuikkuja sekä uusia hiekkamaan perunoita, mitkä sopivasti narskuivat hampaissa.

 

img_1474

 

Siinä se ilta sujui pajatsoturnauksen (mikä onkaan parempaa kuin Bomba-jasso turnaus) ja saunomisen merkeissä.

 

Kaiken kaikkiaan retki oli onnistunut ja voimme lämpimästi suositella Nokkakiven huvipuistoa kaikille. Näissä vanhoissa huvipuistokoneissa on sitä jotain ja voin sanoa, että jokaisessa laitteessa tulee se oikea tunnelma vatsanpohjaan!

 

Tästä pääsee tutustumaan Nokkakiven Huvipuistoon:

www.nokkakivi.fi