Suomen Peliautomaattihistoriallinen Seura piti kevään 2017 vuosikokouksensa jälleen hienossa ympäristössä Kirkkonummella Ahdin Pelihoolilla.

 

Vuosikokous käsitteli sääntöjen edellyttämät asiat ripeään tahtiin. Toimintasuunnitelma herätti vilkasta keskustelua. Seuran suunnitelmissa on 2017 mm. vierailu Pelimuseossa Tampereella sekä osallistumisen järjestäminen Kyyjärvelle pajatson SM-turnaukseen.

 

Henkilövalinnoissa luotettiin wanhaan asiantuntemukseen. Seuraa lähti puheenjohtajana luotsaamaan jo seitsemännelle kaudelleen Ahti Salminen Kirkkonummelta. Hallituksen jäseniksi valittiin Mikko Laatikainen Espoosta sekä Jari Peltola Teuvalta.

 

Suomen Peliautomaattihistoriallisen Seuran jäseniksi ovat tervetulleita kaikki aihepiiristä kiinnostuneet tahot.

 

 

Vuosikokoustunnelmissa JO Jyväsjärvi (finance, vas.), Mikko Laatikainen sekä pj. Ahti Salminen
 
 
Puheenjohtaja Salminen esittelemässä viimeisintä kättensä jälkeä; ns. Pellepajatson juuret
vievät 1920-luvulle
 
 
Ei uskoisi ulkopuolinen mitä kätkeytyy kirkkonummelaisen kerrostalon entisiin irtaimisto-
varastotiloihin.